Każda firma, nawet najbardziej hojna i najbogatsza powinna optymalizować koszty swojej działalności. Nie jest tajemnicą, że im większa firma, tym wyższe są jej koszty w pozornie drobnych pozycjach budżetowych. Dotyczy to szczególnie kosztów drukowania, które przy obecnych cenach materiałów eksploatacyjnych do drukarek mogą być naprawdę duże.
Koszty papieru
Według badań Hewelett-Packard przeciętna firma wydaje średnio 6% swoich przychodów na druk. Znaczna część całkowitego kosztu obiegu to papier. Szacuje się, że jest od 20% do 40% całego kosztu drukowania. Dlatego do wyboru materiału należy podchodzić ostrożnie, biorąc pod uwagę wady i zalety zarówno tanich, jak i drogich dostawców.
W drukowaniu najczęściej spotykane są dwa rodzaje papieru – papier powlekany (powlekany – błyszczący i matowy) i papier niepowlekany (niepowlekany, offset, książka, papier gazetowy). Na górną warstwę powlekanego papieru nakłada się specjalny polimer lub mieszaninę chemiczną, aby nadać mu pewne właściwości – gładkość, połysk, dodatkową gęstość, zmniejszyć zdolność wchłaniania farby. Dość często węglan wapnia (składnik kredy) bierze udział w produkcji papieru. Różnica między papierem powlekanym: gładsza powierzchnia. Niepowlekany papier wyróżnia się bardziej porowatą powierzchnią i lepszym wchłanianiem atramentu. W każdym razie papier powlekany jest ogólnie droższy. Jednak czy zawsze warto za to przepłacać? Wiele zależy bezpośrednio od rodzaju produktu, który należy wyprodukować.
Papier niepowlekany ma swoje zalety: jest tańszy, łatwiej jest na nim robić notatki (atrament z pióra nie rozleje się), a wydrukowany tekst jest znacznie łatwiejszy do odczytania. Dlatego taki papier jest preferowany w produktach, w których jest duża ilość tekstu ( książki, broszury, zeszyty, bloki na notatki ). Należy zauważyć, że papier niepowlekany może być również kolorowy. Używanie takiego papieru w połączeniu z drukowaniem czarno-białym to świetny sposób na uzyskanie żywych wydruków za minimalne pieniądze.
Wybór dobrej drukarki
Z reguły tanie drukarek znanych marek okazują się najdroższe w utrzymaniu, ponieważ na kartridżach zainstalowane są różne środki ochrony przed stosowaniem zamienników: chipy, liczniki i tak dalej. W rezultacie zakup dwóch trzech tonerów może przekroczyć całkowity koszt nowej drukarki. Aby temu zapobiec, przed zakupem należy spojrzeć na koszt ponownego napełnienia kasety. Pamiętaj, że istnieją oryginalne i kompatybilne wkłady. Kompatybilne wkłady tak zwane zamienniki, są kilkakrotnie tańsze i nie drukują gorzej niż oryginalne.
Stosujemy ekonomiczną czcionkę
Kilka lat temu student z amerykańskiego Pittsburgha przeprowadził małe badanie. Dowiedział się, że rząd USA może zaoszczędzić do 234 milionów dolarów rocznie, po prostu zmieniając czcionkę dokumentów z Times New Roman na Garamond. Podczas drukowania używaj czcionki Arial zamiast Times New Roman. Pozwoli to zaoszczędzić do 27 procent zasobów kasety. A jeśli używasz czcionki Garamond, możesz zaoszczędzić do 40 procent zasobów drukowania. Dodatkowo 90 procent właścicieli drukarek nigdy nie przeczytało instrukcji obsługi i nie zrozumiało ustawień urządzenia. Dlatego nie wiedzą, że jeśli nie ustawisz trybu „drukowania czarno-białego”, drukarka użyje kolorowego wkładu, co podraża koszt wydruku.
Zamienniki do drukarek
Kolejnym elementem, który pozwoli zmniejszyć koszty drukowania w firmie jest zastosowanie alternatywnych materiałów eksploatacyjnych. Kupując zamienniki warto korzystać ze sprawdzonych i rzetelnych sklepów internetowych, które dostarczają szeroki zakres produktów, jak również służą pomocą i doradzają na każdym kroku podczas wyboru odpowiedniego zamiennika. Jednym z najlepszych sklepów z zamiennikami jest Artjet, gdzie znajdziemy produkty praktycznie wszystkich liczących się na rynku IT producentów, znajdziemy w sklepie zamienniki takich marek jak na przykład TFO, Activejet, Actis, Orink.
Zamienniki są zróżnicowane pod kątem cenowym, przeznaczone są dla różnych grup docelowych, część z nich będzie idealnie odpowiadała klientom, którzy chcą zmaksymalizować oszczędności na drukowaniu, z kolei inne, pozwolą nieco mniej zaoszczędzić na kosztach drukowania, ale dostarczą równie wysoki poziom jakości druku, jak oryginalne materiały od producenta drukarki. Każdy znajdzie coś idealnego dla swojej drukarki. W przypadku pytań, należy zawsze zwrócić się z prośbą o poradę do obsługi sklepu.