Fotel biurowy – na co zwrócić uwagę podczas wyboru fotela biurowego

Przede wszystkim fotel biurowy należy dopasować do potrzeb użytkownika, bowiem wszyscy jesteśmy różni, a więc wymagania od fotela każdej osoby będą różne. Idealny fotel do naszego biura powinien mieć szeroką możliwość regulacji, tak by można było dopasować jego kształt i wymiary do indywidualnych potrzeb każdego pracownika.

Im więcej opcji regulacji, tym lepiej. Fotel powinien być stabilny, wyposażony w pięcioramienną podstawę z kółkami jezdnymi. Innymi wymogami, które powinien spełniać dobry fotel to regulacja wysokości oraz głębokości siedziska, jest to bardzo istotne, gdyż dzięki tym opcjom bez problemu można dostosować fotel do każdej sylwetki, nie ważne czy będzie z niego korzystała osoba niska, wysoka, czy może średniego wzrostu – naprawdę każda osoba będzie mogła dostosować siedzisko pod siebie. Oparcie fotela do gabinetu powinno być wyprofilowane tak, by stanowiło solidne wsparcie dla łopatek i kręgosłupa.

Wygodny fotel biurowy powinien być wyposażony w podłokietniki i zagłówek z możliwością ich regulacji. Siedzisko powinno być płaskie o zaokrąglonych krawędziach. Zasada ergonomii fotela zakłada, że stopy powinny płasko spoczywać na podłodze bez nadmiernego uginania kolan. Zbyt wysoko lub nisko ustawione siedzisko sprawia, że w niedługim czasie poczujemy nieprzyjemne dolegliwości. Bóle kończyn, kręgosłupa czy stawów – to skutki nieprawidłowej postawy. Długotrwała, stała zła pozycja podczas siedzenia może trwale uszkodzić nam zdrowie, dlatego tak ważne jest zadbanie o nie i znalezienie idealnego fotela. Możliwość ustawienia kąta nachylenia i wysokości oparcia pozytywnie wpływa na nasz kręgosłup. Stabilny kręgosłup w trakcie pracy to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo kręgosłupa, ale także gwarancja lepszej koncentracji. Jeśli czujemy się dobrze i komfortowo to od razu przekłada się na wyniki pracy.

Właściciele firm obowiązkowo powinni zatroszczyć się o swoich pracowników i zapewnić im jak najlepsze warunki pracy. Wyposażenie biura i pomieszczeń pracowniczych w komfortowe meble jest bardzo istotne. Warto wspomnieć jeszcze o jednej przydatnej funkcji, a chodzi tutaj o możliwość obracania. Obrotowa podstawa zapewnia wygodę podczas wykonywania wielu czynności, nie ma potrzeby wstawania od biurka, gdyż wystarczy obrócić się razem z fotelem i możemy sięgnąć po to co potrzebujemy. Wybierając fotel do biura należy także zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany. Materiał skóropodobny wprawdzie jest łatwy w czyszczeniu, ale jednak mało przyjemny, szybko nagrzewa się i przykleja do ciała. Najlepiej zdecydować się na zakup fotela obitego naturalną skórą lub miękkim materiałem z elastycznej siateczki. Fotel wykonany z tego materiału zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, a także wysoki komfort użytkowania.

Za biurkiem dziennie spędzamy wiele godzin, praca siedząca w znacznym stopniu obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa, przyczyniając się do wielu problemów zdrowotnych i zwiększonego stresu, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego fotela. Priorytetem jest zdrowie i dobre samopoczucie osób zatrudnionych w firmie, także dobór odpowiednich mebli do pomieszczeń biurowych jest bardzo istotny.